Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!Még nem vagyok 18 éves
És mi a helyzet az APÁKKAL? – Ők milyen juttatásokra jogosultak? - 2018
Ha családtámogatási ellátásokról, vagy gyermekszületés kapcsán kedvezményekről van szó, gyakran megfeledkezünk az apákról. Pedig ők is részesülhetnek bizonyos ellátásokban és kaphatnak kedvezményeket.
Ebben a cikkben összefoglalom a lényeget. Ha bővebben szeretnél tájékozódni a témában, javaslom a YouTube videómat.
I. Mikor még csak pocaklakó
Hivatalosan a terhesség 91. napjától kérhető a magzatra tekintettel az ún. családi kedvezmény. Erről, a betöltött 91. napról igazolást kell kérni a nőgyógyásztól, s ha apa, egyben a férj is, akivel anya közös háztartásban él, akkor akár havonta érvényesítheti a munkabéréből az adókedvezményt. Ehhez csupán egy nyilatkozatot kell leadni apa munkáltatójánál, mely nyilatkozatot innen letöltheted.
II. Mikor már kiköltözött a pocakból
1. Családi kedvezmény
A megszületett gyermek után akár apa is igénybe veheti a családi kedvezményt. Ha havonta a munkabéréből szeretné érvényesíteni a kedvezményt, akkor a munkáltató részére ezt egy nyilatkozat formájában teheti meg. A nyilatkozat egyszerűen kitölthető a NAV által fejlesztett “ANYA” applikáció használatával.
2. Több szabadság
- Gyermekenként évente +2 nap pótszabadság illeti meg az apát a gyermek 16 éves koráig ( pontos törvényi szabályozás: MT.: 118. § (1)) - Az úgynevezett apanap, mely a normál alap és pótszabadságon felül jár a gyermek születésekor 5 munkanap, amit a gyermek születését követő 2 hónapn belül lehet igénybe venni ( MT. 118. § (4)).
3. Anyagi juttatások, amiket akár Apa is igénybe vehet
Van olyan juttatás, amit CSAK anya vehet igénybe, a kivételeket felsorolom lentebb, s van olyan is, amit akár apa is. DE! Fontos, hogy egy gyermekre tekintettel ellátást egyszerre csak az egyik szülő veheti igénybe.
a., CSED - Csecsemőgondozási Díj
Ennek igénybevételére alapvetően anya jogosult, de a csecsemőt gondozó vér szerinti apa is jogosult lehet rá, ha: - a szülő nő meghal, vagy - a szülő nő átmenetileg (kórházi kezelés miatt) kikerül a háztartásból, ahol a csecsemőt gondozzák. Természetesen a fenti feltételeken túlmenően a CSED jogosultsághoz apának is rendelkeznie kell a jogosultsági feltételekkel.(lásd lentebb a GYED feltételei)
b., GYED - Gyermekgondozási díj
Az a szülő jogosult rá, aki
- az ellátás igénylésekor biztosított, ÉS - rendelkezik a gyermek születését megelőző 2 évben 365 nap biztosítási jogviszonnyal.
Vagyis, ha a fenti feltételekkel apa is rendelkezik, akkor akár ő is igénybe veheti a GYED-et. Hogy ez esetben mi lesz anyával, az egy más kérdés, de fontos! Nézd meg a témában készített videómat itt. c., GYES - Gyermekgondozást Segítő Ellátás
Erre az ellátásra is bármelyik szülő jogosult, aki a gyermekkel közös háztartásban él.
d., CSP - Családi Pótlék
Igényelheti akár apa is, ha saját háztartásában él a gyermek, akire tekintettel a CSP folyósítását kéri. e., GYÁP - Gyermek Ápolási táppénz Gyakori kérdés, hogy apa is mehet e GYÁP-ra, ha beteg a gyermek. Természetesen igen, ha a gyermek 12 évnél fiatalabb és apa biztosított. Az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, hogy a GYÁP napok éves szinten maximálva vannak. A GYÁP igénylésekor a táppénzes papír mellett még egy Nyilatkozatot is le kell adnod a munkáltatód részére. Ezt a nyilatkozatot is megtalálod a weboldalamon, ahonnan egyszerűen le is tudod tölteni.
Amennyiben további segítségre, vagy személyre szabott konzultációra van szükséged, keress bátran!