Amennyiben a hormon háztartásunk nincsen egyensúlyban, úgy testsúlyunk megnőhet, vagy éppenséggel csökkenhet. Mondhatnánk, ha csökken tőle testsúlyunk az jó, de nem egészséges.
1) InzulinEz talán a leghíresebb hormon, ami szabályozza vércukor szintünket. A hasnyálmirigy béta sejtjei termelik és támogatják a hasnyálmirigy sejtjeit, melyek elnyelik a cukrot az energiatermeléshez.
2) LepitinA lepitin hormont a szervezet magzati sejtjei termelik. A hypotalamusz, vagyis az agynak az éhségérzetért felelős részével kommunikálnak. Amikor a szervezet ellenáll vagy nem termel lepitin hormont, automatikusan nagyobb lesz éhségérzetünk. Ez átfordulhat a féktelen éhségérzetbe, és a legrosszabb esetben elhízáshoz vezet. Az elégtelen lepitin termelés oka lehet a tartósan magas inzulinszint és gyulladt hypotalamusz is.
3) Ghrelin
4) KortizolA kortizolt a mellékvesék termelik, és ezt nevezzük „stressz hormonnak”. A kortizol szint megnövekedése okolható például a stressz rohamokért. Igyekezzünk többször kevesebbet enni, így tarthatjuk alacsonyan a kortizol szintet szervezetünkben. Ez egyébként a magyarázat arra, ha valaki nagyon éhes, akkor ideges.
5) ÖsztrogénAz ösztrogén maga a női nemi hormon. Rossz hír, miszerint mind a magas, mind az alacsony ösztrogén szint elhízáshoz vezethet.
6) Neuropeptidek (Y)Ezt a hormont agyunk termeli az étvágy szabályozására. A böjt és diéta során ennek a hormonnak a szintje nagyon megnő. Annak érdekében, hogy ez az egyensúly ne boruljon fel szükséges a sok fehérje bevitele, és ezzel párhuzamosan a lassú evés, alapos rágás.
7) Glukagon – Like Peptide-1 (GLP-’)Amikor a tápanyagok bekerülnek a bélrendszerbe felszabadulnak a glukagon peptid-1 hormonok az epéből. Ezek segítenek fenntartani a normális vércukorszintet és felelősek a jóllakottság érzetéért is. Amennyiben túl alacsony a GLP-1 szintje, gyakran leszünk éhesek. Ebben az esetben is szintén a magas fehérje tartalmú ételek segíthetnek, mint például a joghurt. Tudományosan bizonyított, hogy a tejtermékek segítik a GLP-1 termelést.
8) Kolecisztokinin (CCK)Az epehólyag szintén fontos szervünk hormontermelés szempontjából is. A kolecisztokinin szintén az epehólyagban termelődik és felelős a jóllakottság érzéséért.
9) YY peptidek (PYY)Az epevezetékre csak kevesen gondolnak, ha étvágy szabályozásról van szó. Pedig ez is fontos szerepet játszik ebben a folyamatban is. A PYY hormon az epevezetéken keresztül a bélben és vastagbélben található sejtekből szabadul fel. Az alacsony szénhidrát tartalmú ételek sok fehérjével kiegészítve segítenek ennek a hormonnak a kiegyensúlyozott termelésében, vagy az elmozdult szint visszaállításában.
Melyik hormon vonatkozik rám?
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat