Egy nagy jelentőséggel bíró kérdést, a rabszolgaságot, illetve a feketék jogait boncolgatja a film. A kilenc Oscar-díj jelölést kapott alkotás, egy igaz történetet dolgoz fel és csal ezzel könnyeket a néző szemébe.
A történet megtörtént eseményen alapul. Solomon Northup egy szabadon született afroamerikai New Yorkból. Volt egy telke Herbonban, hegedűművész, és farmer. Egy napon állást kínáltak neki Washingtonban hegedűművészként, ahol bedrogozták, és a papírjai nélkül eladták rabszolgának.
Először Louisiánába került egy ültetvényre dolgozni. A férfi 12 évig szolgált rabszolgaként, és senki nem segített neki. Miután végre visszatérhetett a családjához, megírta a 12 év rabszolgaság című könyvét, ami a film alapjául szolgált.
Ez a film is, mint idén a legtöbb az amerikai nép történetének egy sötétebb oldalára világít rá. A rabszolgaság kérdése eddig nem tartozott azon témák közé amit a filmesek szívesen dolgoztak fel. Úgy tűnik, ebben az évben az amerikai filmipar lerántja a leplet a múltról, és nyíltan felvállalja azt.
Solomon Northup az északi New York virágzó időszakában elismert hegedűművészként és megbecsült polgárként élt, szabad emberként. Egy napon a városba érkezik két férfi, akik állást kínálnak Washingtonban a művésznek, aki ezt el is fogadja. A vacsora közben drogot csempésznek az italába és mire magához tér már el is adták rabszolgának.
Egyik ültetvényről a másikra adják őt tovább, míg végül egy kegyetlen déli emberhez, Edwin Epps-hez kerül. A férfi kénye kedve szerint korbácsolja, kínozza rabszolgáit. Solomon, vagyis az ottani nevén Patts több száz sorstársával együtt küzd az életéért! Dolgozik az utolsó leheletéig, de a reményt sosem adja fel.
Végül a szerencse rámosolyog, mikor a birtokra érkezik dolgozni egy ács (mégpedig Brad Pitt alakításában, hiszen ő egy filmből sem hiányozhat), aki már az újszerű eszméket vallja, és segít Solomonnak.
A férfi 12 év rabszolgaság után kiszabadul, és visszatérhet a családjához. Szorongva lép be régi otthonukba, ahol felnőtt gyermekei és megöregedett felesége várja. Nagyon megható pillanat, mikor a lánya bemutatja neki unokáját, aki utána kapta a nevét. Solomon sírva fakad, és bocsánatot kér családjától. A záró képben a család összeölelkezve sír a boldogságtól.
Az 1800-as években az afroamerikai emberek szava és élete nem számított semmit, ezért történhetett meg, hogy Solomon Northup 12 évig dolgozott rabszolgaként, annak ellenére, hogy szabad emberként született.
Tökéletesen mutatja be a film azokat az időket, a rabszolgák elkeseredettségét és a rabszolgatartók kegyetlenségét. Egy olyan alkotást sikerült összehozni, ami jogosan hozta el a legjobb filmnek járó Oscar-díjat.
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat