Mi is az a digitális kompetencia?
Hogyan, mikor találkozik először a gyerek a digitális világgal?
A jó szülő, pedagógus támogat vagy eltilt?
E kérdéskörrel foglalkozik az Egyszervolt.hu, mint az egyik leglátogatottabb magyar gyermekoldal. Négy éve megalkották az Okos Doboz digitális készség-képességfejelsztő taneszközt, melynek célja a kisiskolások tudatos készség-képesség fejlesztése és attitüdformálása.
Az információs társadalom technológiáinak magabiztos és kritikus használatára való képessség a munkában, a szabadidőben és a kommunikációban.
A legfontosabb számítógépes ismeretek megszerzése a mai világunkban fontos, ezek a szövegszerkesztés, táblázatkezelés, információ tárolás és kezelés. Multimédiás eszközök használata. Internet és elektronikus kommunikáció.
És nem utolsó sorban fontos a tudatos attitüdformálás; hajlandóság az informatikai eszközök használatára. Pozitív viszonyulás az internet használathoz, fogékonyság a biztonságos és felelős használat iránt.
Sokan kapják fel a fejüket és rosszallóan fejezik ki véleményüket a gyermekek számítógép használatáról.
„A kisgyerek fusson, gyurmázzon, rajzoljon, fessen, énekeljen!“
A digitális világunkban az un. „digitális bennszülöttek“, akik történetesen a mi kisiskolás korú gyermekeink, már egész más ingerekkel találkoznak. Más tevékenységekre szocializálódnak. S valljuk be, ezeket a tevékenységeket az előttük járó generáció, vagyis mi, a felnőtt korosztály kínálja számukra és tiltja is egyben azok használatát.
Az Egyszervolt.hu határozott álláspontja az, hogy ha nem tiltjuk, hanem megtanítjuk a gyermekeknek az internet biztonságos használatát, és biztosítunk számukra megfelelelő fejlesztő tartalmakat, akkor megnyugodhatunk.
Nem valami helyett, hanem valami mellett érdemes a digitális taneszközöket, fejlesztő játékokat- okos játékokat - használni.
Az Okos Doboz a www.okosdoboz.hu oldalon érhető el, amelyet az elmúlt időszakban 17 bázisiskolában 1200 gyermek „élesben“, tanórai és tanórán kívüli foglalkozásokon is tesztelt. A digitális feladatgyűjtemény a 2013-ban elnyerte az eFestival „Kiváló tudástámogató alkalmazás” különdíját a tudatos pedagógiai-technológiai fejlesztésért.
A fejlesztés során a Nemzeti alaptanterv hat kiemelt tantárgyának (magyar nyelv és irodalom, matematika, környezetismeret, vizuális kultúra, ének-zene) összes témaköréhez, mintegy 170 kerettantervi témakör mindegyikéhez készültek feladatsorok.
Az otthoni és iskolai környezetben ilyen és ehhez hasonló taneszközök, fejlesztő játékok használata jelentősen támogatja a gyermekek digitális kompetencia fejlesztését. Kiváló iskolakezdésnél, mikor az első osztályos feladatokat gyakoroltatjuk a kicsikkel, akik okos játékok keretén belül ismerkednek meg az olvasással, számolással.
Az első élmény igen meghatározó. Az pedig a felnőtt korosztály felelőssége, hogy milyen digitális éményeket kínálnak a fiatal korosztály számára.
Érdeklődni a www.okosdoboz.hu oldalon, illetve az
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat