Pálmafákat látva, mindenkinek a meleg, trópusi éghajlat jut eszébe.
Süt a nap, a tenger morajlik.
Számtalan pálmafa fajta létezik, és mindegyiknek más igényei vannak.
A pálmafa nagyon régi növény, mely több millió éve él a trópusi és szubtrópusi éghajlatokon.
A pálmafák védjegye hatalmas, rendkívül különleges levelei, melyek a törzs felső részén nőnek.
Ki gondolná, hogy a látszólag elszáradt törzsből ilyen csodálatos növény fejlődik.
Legyezőpálma, kókuszpálma, datolyapálma, mindegyik sok otthonban megtalálható, csak az a kérdés, mennyire érzi jól magát a növény, és kinél mekkorára nő.
Mindkét fajta elviseli az árnyékot, szárazságot, meleg levegőt, télre bevihető lépcsőházba.
Jóval több fényt igényelnek a kókusz és óriásira növő bokorpálmák (Licuala pálma).
Világos, de közvetlen napsütéstől védett helyre tegyük ezeket a fajtákat. Amint közvetlen napsütés éri ezeket a fajtákat, leveleik vége elszárad, megbarnul. Minden pálmafa fajta szereti a nedvességet és vízpermetet. A nedvesség vonzhatja a kártevőket és takácsatkákat, melyeket gyorsan el kell távolítanunk a növényről.
A pálmafák számos más mediterrán növénnyel jól párosíthatóak. Összeültethetjük fikuszokkal (Ficus), fügével, és pompásan mutatnak majd egymás mellett.
Léteznek pálma magok, mint például a datolya magja, melyből szintén növény fejlődhet, de elég sokat kell várnunk, míg mutatós méretűre fejlődik. A pálma magok csak sötétben kezdenek el csírázni és jóval több idő telik el a csírakezdemény kibújásáig, mint bármilyen más növény esetén.
Érdekesség, hogy ha a pálma kicsi korától hozzászokik a száraz levegőhöz, akkor sokkal kevesebb esetben fordul elő a levélvégek elszáradása és megbarnulása.
Amennyiben pálmánkat nedves levegőhöz szoktattuk, ne változtassunk körülményein hirtelen, mert a növény csak lassan képes alkalmazkodni az új páratartalomhoz.
A nálunk megtalálható fajok és példányok sokkal inkább a nedves levegőhöz szoktak, ezért földjüket mindig tartsuk nedvesen és leveleiket rendszeresen spricceljük vízzel. De csakis lágy vízzel.
Használjunk sok trágyát és pótoljuk a tápanyagokat. Érdemes magas nitrogén, kálium és magnézium tartalmú műtrágyát választanunk pálmánknak.
Kétévente lehet aktuális, amennyiben a pálma jól érzi magát.
Laza, köves szerkezetű talajt válasszunk számára és nagyon fontos, hogy a régi cserepéből kiemelve, teljes földlabdával ültessük át a pálmát. Gyökereit ne lazítsuk meg, és ne húzzuk szét, mert a sérült gyökérzet elpusztul és a növényben is kárt tehetünk.
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat