Már a neve is különlegességet takar, hiszen a fokföldi vagy más néven afrikai ibolya virága csak kis mértékben hasonlít az ibolyáéhoz. Gondozásában is eltér tőle.
Ezt a növényt vagy kedveli valaki, vagy nem. Köztes állapot nem létezik. Ennek egyszerű oka van. A növény sokaknál elpusztul, bármivel is próbálkoznak. Akinek nem volt első alkalmakkor sikerélménye vele, elkönyveli ezt a növényt, mint különleges gondozást igénylő.
Akinél viszont megmaradt, biztosan megtalálható otthonában nem is egy, hanem a változatos szirom és levélváltozata miatt, rengetek fajtája.
Az ibolya nagyon szerethető és kedves növény.
Tippeket adunk gondozásához, és reméljük így még azoknak is kedvet adhatunk, akik lemondtak erről a növényről.
Szereti a világos helyet, de a tűző napsütésben puha levelei könnyen megégnek. Amint túl kevés fényt biztosítunk számára, a növény megnyúlik. Szereti a párás levegőt. De ez nem azt jelenti, hogy elviseli a folyamatos öntözést. Leveleit semmi esetre se permetezzük!
Meglepő lehet sokak számára, de az ibolya nem szereti a hűvöset. Ideális számára a 18-22 fok. Ne tegyük ki nagy hőingadozásnak és helyváltoztatásnak, ami annyit jelent, hogy ne költöztessük el egyik szobából a másikba. Ne tegyük olyan ablakpárkányra, ami alatt közvetlenül radiátor található. Nagy melegben biztosítsunk számára magas páratartalmat, amit úgy érhetünk el, ha tálkában mellé teszünk vizet.
Csak és kizárólag alulról öntözzük, tálkájába tegyünk vizet. A tálkában soha ne álljon víz. Egy-két óra alatt láthatjuk, mennyi vizet szívott fel, a pangó vizet öntsük le alóla. Két öntözés között hagyjuk a földjét teljesen kiszáradni. Kiszáradt állapotban pár napig is jól érzi magát a növény.
Alsó levelei elkezdenek lekonyulni. Ekkor a legjobb, ha eltávolítjuk a nedves földet gyökereiről és a növényt újra elültetjük száraz virágföldbe.
Ezeket a leveleket tőből vágjuk le, mert könnyen elpusztulhat az egész növény. Az elhalt levelek rothadásnak indulnak. Azért is érdemes eltávolítani őket, mert ezzel is virágzásra sarkallhatjuk a növényt. Ugyan úgy, mint az elpusztult leveleket, az elvirágzott szárakat is vágjuk le tőből.
Erre a kérdésre szokták sokan azt válaszolni, hogy levéldugványokkal. Ez valóban nem bonyolult szaporítási módszer. Mi mégis megmutatjuk, hogyan érdemes a fokföldi ibolyát szaporítani.
Van, aki csak simán vízbe állítja a tőből levágott nagyobb leveleket, és megvárja, amíg megjelennek az első hajszálgyökerek és csak ezután ülteti földbe. Így is lehet.
Biztonságosabb módszer, ha rögtön nedves földbe dugjuk el a levelet és cseréppel együtt átlátszó dobozzal letakarjuk. A dobozt naponta egyszer érdemes felemelni, hogy friss levegőhöz jusson a növény. A földet mindig tartsuk nedvesen és biztosítsunk elég világosságot számára. Amikor megjelennek az első kis levelek, levehetjük az átlátszó vagy fényáteresztő dobozt róla. A fokföldi ibolya szaporításának ezen fázisában is ügyelnünk kell a kellő mennyiségű páratartalomra, amit szintén úgy biztosíthatunk, ha tálkában mellé teszünk vizet. A földjét ugyan úgy öntözzük kiszáradási fázisokkal, mint a már kifejlett növény esetében.
Mivel ilyen egyszerű szaporítani ezt a kedves növényt, könnyen beszerezhetünk különleges színű és mintázatú fajtákat. Elég lesz ismerősünknél levágni egy-két levelet és a fent leírt módszerrel gyökereztetni. Természetesen kérjünk előtte engedélyt.
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat