Sokan megpróbálkoznak a muskátli átteleltetésével.
Itt az ideje, hogy megnézzük, hogyan vészelte át pincénkben vagy a folyosón a telet muskátlink.
Mit láthatunk ilyenkor?
A látvány nem túl szép, ám ha ilyenkor helyesen vágjuk vissza a muskátlit, akkor idén is szép dúsak lesznek levelei és sok virágot hoz majd.
A muskátlin teleltetés után vékony hajtáskezdeményeket láthatunk, aminek örülhetünk, de bizony ezeket érdemes visszavágni a tőtől 2-3 centiméter magasságban.
Ne sajnáljuk a friss hajtásokat, mert ha ezeket nem vágjuk le még április-május hónapban, akkor életképtelen, felnyurgult szárakat kapunk, melyeken nem lesznek szép virágok.
Az előző évben felhasznált földet érdemes lecserélni, kifejezetten muskátliknak szánt földdel, és a növényt teljes megtisztítás után átültetni.
Téli hónapokban penészgombák, apró kártevők élhették túl a telet muskátlink földjében.
Óvatosan üssük ki a cserépből vagy ládából, és rázzuk le a régi földet gyökereiről.
Tegyünk a láda aljára friss muskátli földet, állítsuk bele a muskátlit, és fedjük be ugyan olyan magasságig, mint korábban. Ütögessük meg a cserepet, hogy a föld tömörödjön.
Langyos vízzel alaposan belocsolhatjuk, hogy a föld szépen elrendeződjön, és ne maradjanak légbuborékok a gyökerek között.
Már kitehetjük a szabadba a muskátlikat.
Erre csak kevesen gondolnak, de a muskátli kifejezetten jól érzi magát, ha szabad földbe ültetjük. Gyökerei sokkal jobban tudnak fejlődni, mint cserépbe ültetve. Öntözése miatt sem kell aggódnunk, mert a szabad földből sokkal kevésbé párolog el a nedvesség.
Körülbelül április vége, május eleje az az időpont, amikor elkezdhetjük tápoldattal is öntözni.
Azért érdemes megvárni a késő tavaszt a tápoldatozással, mert a növénynek időre van szüksége, hogy felébredjen téli álmából. Mi sem szeretjük, amikor kiugrasztanak az ágyból. Időre van szükség az ébredéshez. Ekkor könnyen előfordulhat, hogy a helyesen adagolt tápoldatot is túl soknak érzi a muskátli, és kiég.
Muskátli fajtától függ, de szakszerű gondzással (teleltetés, metszés, tápoldatozás) akár 5-10 évig is csodálatosan szép lehet a muskátli. Természetesen minden évben egyre nagyobbra nő majd.
Álló muskátli, futó muskátli és félfutó muskátli.
Ezek közül válogathatunk méret és helyünk adottságai szerint.
Mi a különbség a futó és félfutó muskátli között?
A futó muskátli ágai elérhetik akár a másfél-két méter hosszúságot is szakszerű gondozás mellett, és minden ága lefelé csüng. A félfutó muskátli cserepünkben enyhén bokrosodik, és lecsöngő ágai körülbelül 1 méter hosszúságúra nőnek.
A fent leírtak álló muskátlira vonatkoznak, mert a futó muskátlit koránt sem ilyen könnyű átteleltetni. Van, akinek sikerül ugyan ezzel a módszerrel, de ők a kevesek közé tartoznak.
- Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat
- Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat