18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!

Még nem vagyok 18 éves

Menstruációs zavarok? 4 kérdés-4 válasz

Megosztás
Egészség

Szabálytalan ciklusaink vannak? Ez normális? Sok tanulmány és felmérésé foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, és ennek ellenére sok nő közül, akiknek menstruációs ciklus zavarai vannak, kevés információt kap ebben a témában. Késik a menzesz? Kimarad a menstruáció? Sok nő szembesül ezzel a problémával, mégsem tudjuk a válaszokat. Íme, néhány gyakran feltett menstruációval kapcsolatos kérdésre a válasz:


Szabálytalan ciklusaink vannak? Ez normális?

Sok tanulmány és felmérésé foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, és ennek ellenére sok nő közül, akiknek menstruációs ciklus zavarai vannak, kevés információt kap ebben a témában.

Késik a menzesz? Kimarad a menstruáció? Sok nő szembesül ezzel a problémával, mégsem tudjuk a válaszokat.

Íme, néhány gyakran feltett menstruációval kapcsolatos kérdésre a válasz:

Néha elmarad a menstruációm, pedig nem vagyok terhes. Ez elfogadható?

A menstruáció egy összetett folyamat, melyet a hormonok, az idegrendszer és természetesen a nemi szervek szabályoznak. Első sorban a hormonok szabályozzák menstruációs ciklusainkat. Sok stressz hatás esetén normálisnak mondható, ha elmarad a menstruáció, akár hónapokig is. Ez a jelenség főként a fiatal szervezetnél jellemző, és különösen azoknál a fiatal nőknél, akik az átlagosnál jobban félnek a teherbe esésétől. Sok sport is vezethet a ciklus felborulásához, ami alatt szervezetünket szintén sokkhatás éri, és hirtelen a végletekig kimerülnek erőtartalékaink.

Mentális és fizikai egyensúlyunk, már amennyiben ezt képesek vagyunk megteremteni, nagyon pozitív hatással lehet a normális menstruációs ciklusunk fenntartására. Ennek eléréséhez először is magunkban kell helyre tenni a dolgokat, és önfegyelemmel, kellő önuralommal, következetesen megteremthetjük az egyensúlyt. Amennyiben ez nem sikerül, úgy kérjük egy szakértő tanácsát, vizsgáltassuk meg hormonszintünket, és zárjunk ki esetleges forrásokat, amik a menstruációs zavart okozhatják. Az okok lehetnek akár teljesen egyszerűek is, mint például egy lyukas fog, méhszájseb, nem megfelelő táplálkozás.

Menstruáció előtt mindig hasmenés kínoz? Ez normális?

Ez gyakran előfordul, és tulajdonképpen egy mellékhatásként jelentkezik szerveztünkben a menstruációt megelőző pár napban.  Igen, a helyes válasz.  Hírvivőnek is nevezzük a prosztaglandinokat, melyek az endometrium-ban képződnek. Ezek felelnek az izom összehúzódásért, aminek következtében a nyálkahártya  „megszárad” és leválik.  Amennyiben túl sok prosztaglandin szabadul fel egyszerre szervezetünkben, úgy  görcsös fájdalomhoz vezet, hányinger, hasmenés, és keringési problémákat észlelünk.  Ma már számos termék létezik, ami segít enyhíteni a fájdalmat, akár teljesen meg is szünteti.  Mindig kérdezzük meg nőgyógyászunkat, orvosunkat, hogy mit javasol, és milyen mellékhatásai lehetnek az adott terméknek. Egy biztos, nem jó, ha szenvedünk, és kitesszük magunkat a pokoli fájdalomnak!

Két ciklus között is gyengén vérzek néha. Ez normális?

Szabálytalan, úgynevezett „köztes vérzés” szinte minden nőnél előfordul, ennek ellenére mindig kérjük ki szakember tanácsát, emennyiben a vérzés felerősödik, vagy 1-2 napnál tovább tart. A köztes vérzést kiválthatja egy hirtelen hormonszint változás, amit előidézhet idegesség, vagy akár fogamzásgátló szerrel szembeni túlérzékenység is.  Fogamzásgátló szerek esetén, előfordulhat, hogy nem az első javasolt tabletta lesz a számunkra megfelelő.

Néha olyan erős a vérzés, hogy tampont-betétet  óránként, esetenként, félóránként cserélni kell. Ez normális?

Akkor beszélhetünk kóros esetről, amikor menstruációs ciklusunk alkalmával több mint 150 ml vért távozik szervezetünkből. A ciklus első napjaiban távozik szervezetünkből a legtöbb vér, és esetenként igen nagy eltérést mutat a ciklus hátralévő napjaihoz képest.  Extrán erős vérzés oka a megnövekedett véráramlásban keresendő.  Semmi más nem történik, mint, hogy szervezetünk tisztul.  Fontos oka lehet még az erős vérzésnek, jóindulatú, de fájdalmas megbetegedése a nyálkahártyának, vagy akár egy Mióma (méhizom jóindulatú daganatos betegsége, a női szervezet leggyakoribb tumora) felelős lehet a tünetekért.

Számos gyógyszerkészítmény, tabletták, és homeopátiás szerek segíthetnek a menstruáció által előidézett tünetek és mellékhatások kezelésében. Mindig legyünk körültekintőek, amikor kezelési módszert választunk. A természethez közelálló készítmények is hatásosak lehetnek.


Megosztás


  • Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat

  • Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat