18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!

Még nem vagyok 18 éves

A lelki oldal után most következzen a testi oldal - Nőiség ébresztők

Megosztás
Életmód

Tartós fogyás. A lelki oldal után most következzen a testi oldal. Amennyiben a lelkünket helyre tettük, és megtanultuk magunkat szeretni, megtanultunk odafigyelni testünk jelzéseire, akkor jöhet a fizikai oldal is, hogyan is étkezzünk egészségesen. Kezdeném azzal, hogy miért is lettem diéta és önsanyargatás ellenes?


Tartós fogyás. A lelki oldal után most következzen a testi oldal.

Amennyiben a lelkünket helyre tettük, és megtanultuk magunkat szeretni, megtanultunk odafigyelni testünk jelzéseire, akkor jöhet a fizikai oldal is, hogyan is étkezzünk egészségesen.

Kezdeném azzal, hogy miért is lettem diéta és önsanyargatás ellenes?

Mert fiatalabb koromban kipróbáltam a létező összes diétát a legsanyargatóbbtól az enyhébb verzióig, így ezzel együtt megtapasztalhattam a jojó effektust, és a diéták káros mellékhatásait is.

Eszetlenül belevetettem magam az éppen aktuális sztárdiétába, ami persze valamennyit segített, lesanyargattam a kilókat, de mivel lelkileg nem oldottam meg az ügyet, és utána visszaálltam a rendes étkezésre, a kilók szépen visszajöttek. Később már rájöttem, amikor belemélyedtem a témába, hogy meg van ennek az egyszerű magyarázata. Ha drasztikusan elvonunk valamilyen tápanyagot magunktól, egyoldalúan táplálkozunk, akkor szervezetünk megijed, és ha ismét a megszokott módon kezdünk el enni, akkor ijedten raktározni kezd, nehogy legközelebb éhen haljunk, aminek az eredménye, hogy a keservesen leadott kilók gyorsabban visszatérnek, mint amennyi idő alatt lesanyargattuk azt magunkról.

Aztán ahogy „idősödtem” tapasztaltam meg, hogy a felszedett kilók egyre ragaszkodóbbak és egyre nehezebben szakadnak el tőlem. Ekkor kezdtem el újra mélyebben foglalkozni a témával és a lelki oldallal is.

Ahogy már az első részben megírtam a lelki okok megoldását nem tudjuk kikerülni, de a valódi változáshoz életmódot is váltani kell.

És itt jön a dilemma!

Találkozunk egy csomó egészséges táplálkozási formával, melyik ebből az igazi?

A kérdés jogos, hiszen mindig van valami új irányvonal, ami az azt reklámozó embernek gyógyulást és életminőség változást hozott. Én ezeket nem vitatom, ki lehet próbálni, de nekem némelyik túl bonyolult és nem utolsó sorban igen drága megoldás.

Nem kell semmilyen módszert vakon követni, ki kell próbálni azt, amelyik szimpatikus, és megfigyelni testünk milyen visszajelzést küld számunkra.

Mivel nem vagyok táplálkozás tudós, csupán saját tapasztalatomat, kutatási következtetéseimet hasznosítom, ezért ez alapján állítottam össze egyfajta könnyedén kivitelezhető egészséges étkezést. Természetesen ez sok év alatt alakult ki nagyon sok mindent kipróbálva és sok szakirodalmat elolvasva hozzá. A táplálkozás témája nagyon érdekel, így most épp egy táplálkozási tanácsadó képzésre járok, pont azért, hogy még nagyobb rálátásom legyen erre.

Én szeretem az egyszerű és nem sok plusz kiadást hozó megoldásokat, így ezt saját táplálkozásunknál is alkalmaztam.

A kozmetikumok és tisztítószerek területén is áttértem a természetes módszerekre (kecskeszappan, mosószóda, stb…), és rájöttem, hogy így nem csak a környezetemet és a bőrömet védem, hanem a pénztárcámat is.

Egészséges étkezéssel kapcsolatban kipróbáltam a vega étkezést is, ami nekem való volt, de elég nehéz volt megvalósítani azt, hogy semmilyen tápanyagban ne szenvedjen hiányt a szervezetem. Bevallom egy idő után a hús is el kezdett hiányozni.

Ugyanakkor azt sem árt tudni, hogy vannak kimondottan olyan karakterű emberek, akiktől megvonni a húst, felér egy inkvizíciós kínzással. Ha most visszagondolunk a lelki oldalra, akkor rájövünk, hogy ez nekik nagyon rossz megoldás lenne, mert ez megint csak önkínzás.

Arra kellett tehát rájönnöm, hogy mindenkinek más az egészséges, de leginkább érdemes az egyensúlyt megtalálni, a mértékletességet, és a szélsőségeket elkerülni. Arra is rájöttem, hogy az ételeket jó érzéssel kell megenni, nem úgy hogy úristen, ettől aztán holnap mennyit mutat a mérleg. Érdekes módon a jó érzéssel megevett ételek másnapra semmi változást nem okoztak a mérleg kijelzőjén.

Van pár alapelv, amit betartok és a családom tagjai is betartják. Ezekben nincs aszkétizmus, és nem is szigorú elvek. Azt gondoltam ezeket osztom meg Önökkel.

Szervezetünk működési ciklusa

Az első, amit meg kell értenünk még az, hogy a szervezetünknek is van egy működési ciklusa, amit jó ismerni, ahhoz, hogy testsúlyunk ideális legyen és egészségünkért is tegyünk.

A meridián óráról már biztos hallottak, ennek ismerete hasznos lehet a lelki problémák megoldásánál is. Pl. ha valaki hajnali 3 óra előtt szokott rendszeresen felébredni, az utal arra, hogy a lelkében sok elfojtott dühöt, mérget hurcol. Ilyenkor, mivel ez az epe-máj időszaka, nem árt a lelki tisztogatás mellett egy kis máriatövis mag olaj kúrát is tartani, hogy a máj tisztulását is elősegítsük.

Nézzük most az alapelveket, amiket javasolnék.

Az első alapelv az, hogy minden nap igyunk eleget, és a folyadék nagy részét leginkább délelőtt fogyasszuk. Ez azért fontos, mert a szervezet délelőtt méregtelenít, és a folyadékkal segítünk rá erre. Mindig vízzel kellene kezdenünk a napot, rögtön ébredés után. Miután én kávéfüggő vagyok, nem fogom azt hirdetni, hogy természetesen kávét ne igyanak, hiteltelen lennék. De valóban kávét nem kellene ébredés után inni ez tény, azonban ha előtte megiszunk legalább egy jó nagy pohár vizet, akkor már tettünk valamit az egészségünkért.

A reggeli ugyanilyen fontos, tehát mindenképpen reggelizzünk! Ez legyen lehetőleg valamilyen teljes kiőrlésű kenyeret tartalmazó reggeli vagy együnk csak egy tál müzlit, ha szeretjük.

A teljes kiőrlésű kenyér nem azonos az annak mondott és karamellel színezett kenyérrel, és a müzliből is vigyázzunk, mit veszünk meg.

 

Gyümölcsöt a legjobb délelőtt fogyasztani, 11 óra körül, ugyanis a hasnyálmirigyünk ekkor a legaktívabb, akkor örül neki a legjobban. Ilyenkor az édesség függők is bűnözhetnek kicsit.  A gyümölccsel kapcsolatban mindenképpen megszívlelendő, hogy sose főétkezés után együk, hanem előtte kb. fél órával. Egy rossz és nagyon káros szokás, hogy étkezés után esszük, ez a belekben puffadást okozhat. Ennek egyszerű a magyarázata. A gyümölcsöt gyorsabban dolgozza fel a szervezet, mint mondjuk egy sült húst, vagy egy főzeléket. Ha a főétel után esszük, akkor ahelyett hogy felszívódna belőle ami kell és szépen haladna lefelé, feltorlódik a nehezen emészthető dolgok mögött és szépen erjedni kezd a belekben.

Ugyanígy mindig étkezés előtt igyunk és ne utána! Egyfelől nem is eszünk annyit, másfelől meg nem zavarjuk meg vele az emésztésünket.

Zöldséget lehetőleg délután együnk, ha bírjuk, akkor nyersen, de ha ez bármilyen fizikai tünetet okoz, akkor ne erőltessük.

Ne túl későn vacsorázzunk, mert amellett, hogy szépen hízunk tőle, még rosszat is álmodhatunk.

A legjobb, ha a napi étkezésünket úgy alakítjuk ki, ha tudjukk, hogy együnk többször keveset. Így a „kaja-kómát” is elkerülhetjük, és a testsúlyunkat is megőrizhetjük. A tízórai lehet a gyümölcs, délután meg akár egy kis joghurt, vagy kefir egy szelet barna kenyérrel.

Az alapvető magyaros konyhán én nem változtattam, egyes élelmiszereket viszont száműztem. Ilyen volt a cukor, a fehér liszt, a fehér lisztből készült mindenféle termék (kenyér, péksütemény, tészta …), és törekedem arra, hogy fűszerekből is természeteseket használjak.

Minden fűszer amellett, hogy ételízesítő, gyógyhatással is rendelkezik, érdemes ezeket megismerni. Pl. alacsony vérnyomású embereknek kimondottan ajánlott a majoránna.

Mit mivel helyettesítsünk?

A cukor helyett lehet pl. mézet használni. Cukorbetegeknek és pollenallergiásoknak viszont ezt nem szabad! Nekik javasolnám a steviát, ez gyógynövényként a hasnyálmirigy működését is segíti.

Fehér liszt helyett lehet teljes kiőrlésű liszt, de ezt nem mindenki szereti. Én durum-, vagy tönköly lisztet használok, ez ellen senki nem tiltakozik.

Mivel nem az önkínzás a cél, ezért egyáltalán nem gond, ha időnként megkívánjuk a fehér kenyeret. Arra azonban itt is figyeljünk, hogy inkább a kovászoltat válasszuk, mert az nem okoz puffadást!

A fehér rizs helyett lehet barna rizst használni, ebből is vannak  már gyorsan elkészíthető változatok. Finom köret készülhet még couscousból és hajdinából is.

A tésztafélékből érdemes az alacsonyabb szénhidráttartalmú durumtésztákat választani vagy a teljes kiőrlésű lisztből készülteket.

Oda lehet még figyelni az ételtársításokra is, de ez már nagyobb elhivatottságot igényel, és jelentősebben eltér a megszokottól. Ideális lenne, pl. ha a húsokhoz salátákat vagy párolt zöldségeket ennénk. De ez sem kőbe vésett szabály. Inkább mindig figyeljünk a testünk visszajelzéseire, melyik ételféleségre, társításra hogyan reagál, és aszerint étkezzünk. Nem jó testi reakció pl. a puffadás, székrekedés, hasmenés, gyomorégés.

Természetesen jó lenne, ha a mindennapi testmozgást (legyen az akár csak egy kis séta) be tudnánk építeni a mindennapokba, ezzel szintén sokat tehetnénk magunkért. Ez lelkünkre is jó hatással van, és testünk egészsége, fizikai erőnlétünk szempontjából sem elhanyagolható. Itt nem kell komoly sportteljesítményeket erőltetni. Akinek van kedve fusson, aki utál futni az csak sétáljon, kiránduljon. Lehet úszni is, vagy ha az esik jól, táncolni. Bármi jó, ami megmozgat, emeli a pulzusunkat.

Itt is lényeges, hogy ne érezzük kényszernek, ne erőlködjünk, hiszen az a cél, hogy élvezzük, amit csinálunk. Segít abban, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő mozgást, ha ismerjük saját temperamentumunkat, beállítottságunkat.

Társaságkedvelők vagyunk?

Akkor válasszuk a kirándulást, a csoportos mozgásokat. A kihívásokat szeretjük, a versenyhelyzeteket? Akkor jöhet a futóverseny és egyéb erőpróbák. És folytathatnám…

Ebből is látszik, hogy minden akkor működik jól az életünkben, akkor érezzük benne jól magunkat, ha figyelünk belső igényeinkre. Ehhez pedig elkerülhetetlen az önismeret és a saját testünk jelzéseinek figyelése.

Dudás Mária asztrológus

Időpont egyeztetés tanácsadásra, elemzésre

06/30-4515002

Nőiség ébresztők


Megosztás


  • Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat

  • Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat