18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!

Még nem vagyok 18 éves

Kódold át magad

Megosztás
Női lélek

Szabadság – az év legjobb időszaka? Régen volt ez így. Mert sok ember nem tud még távol a munkahelytől sem igazán kikapcsolni. Még a munkaidő befejezése után sem sikerül a magyarok 70%-nak egy felmérés szerint gondolatilag kikapcsolni. „Habár már otthon vagyunk, de a gondolataink a cég körül forognak” mondja a stresszkutató Christoph Eichhorn. És nem csak a munka követel meg tőlünk egyre többet és többet, a hétköznapjaink is egyre felgyorsultabbak. Minden napot maximálisan kihasználunk. A nőknek gyakran szembe kell nézniük a kettős terheléssel, ami a munkából és a családból ered.


Szabadság – az év legjobb időszaka? Régen volt ez így. Mert sok ember nem tud még távol a munkahelytől sem igazán kikapcsolni. Még a munkaidő befejezése után sem sikerül a magyarok 70%-nak egy felmérés szerint gondolatilag kikapcsolni. „Habár már otthon vagyunk, de a gondolataink a cég körül forognak” mondja a stresszkutató Christoph Eichhorn. És nem csak a munka követel meg tőlünk egyre többet és többet, a hétköznapjaink is egyre felgyorsultabbak. Minden napot maximálisan kihasználunk. A nőknek gyakran szembe kell nézniük a kettős terheléssel, ami a munkából és a családból ered. „Nem csoda, hogy az energia egyensúlyunk így mindig negatív lesz hosszútávon. Több energiát fogyasztunk, mint amennyit feltankolunk – és gyakran nehezünkre esik, hogy lazítsunk és elengedjük a dolgokat.” – mondja a pszichológus.

A helyes relaxációt mindenki meg tudja tanulni

De hogyan lehet a folyamatos megterhelést csökkenteni, és kitörni a stressz spirálból? „Az a probléma, hogy sok ember egyáltalán nem tudja, mit tegyen, hogy jól ki tudja magát pihenni.” – mondja a szakember. Különösen veszélyes a pszichikai megterhelés. Míg az emberek kb. 50 évvel ezelöttig testileg voltak kimerültek, manapság mentálisan vagyunk kiégve.

A teher

A testi fáradtságra az evolúciónk során kifejlesztettünk egy pihenési érzést. De a mentális fáradtságra nem. "Így a szervezetünk intuitív módon tudja, hogy mire van szüksége a regenerációhoz, ha testileg ki vagyunk fáradva: mégpedig pihenésre, egy fürdőre, olvasásra vagy egy kis semmittevésre. Senkinek nem jutna eszébe, egy hosszú hegyi séta után még egy kétórás kerékpár túrát tenni." De a stresszes szellem pihentetésére hiányzik belőlünk ez az intuitív érzés. Ezért van szükségünk ma stratégiákra, amivel a pszichénk energiatartalékait fel tudjuk tölteni.

A jó hír a következő

Mindenki meg tudja tanulni a relaxációt. De tulajdonképpen mi is az a pihenés? „Sajnos sok téves eszme van a köztudatban.”

Hogy ezek mik, és mi segít a feltankolásban, elmondjuk most itt.

Tévedés 

A munkához erő kell és a szabadidőből nyerhetünk erőt.

Hamis!

A nézőpont dönti el, hogy a munka rossz, és a szabadidő jó? Ez nem ilyen egyszerű. Csíkszentmihályi Mihály kutató a kísérleteiben a következőkre jött rá: Az emberek elégedettebbek a munkájuk során és többet tesznek, mint szabadidejükben. Akkor inkább unatkoznak és elégedetlenek. Paradox módon mégis mindenki több szabadidőre vágyik.

A kutató magyarázata: A legtöbb ember tehernek látja a munkát és egy olyan időnek, amit elvesznek az életéből. „De ezzel a hozzáállással lehetetlen ennek a tevékenységnek a pozitív oldalát látni és értékelni.” – Eichhorn szerint.

Aki ezzel szemben megtanulja, hogy értékesnek lássa a munkáját és egyidejűleg a szabadidejét se pazarolja el, megtapasztalja azt az érzést, hogy az élete összességében értékesebb.

Hogy megy ez?

„változtassuk meg, hogyan tekintünk a dolgokra.”

Eichhorn szerint adhatna az ember minden munkának értelmet. A kőfaragó unalmas háromszögeket kalapálhat. Vagy dolgozhat egy katedrális építésén. Szemétszállítási alkalmazottként mondhatja az ember: „egész nap kukákat ürítek”. De teheti ezt teljes büszkeséggel: „Nélkülem az együttélés elviselhetetlen lenne.”

A sok szabadidő egyébként sem vezet mindenképpen ahhoz, hogy jól kipihenjük magunkat. „Törődnünk kell a szabadidőnkkel, egyénileg és aktívan kialakítani, hogy tartós, és minőségileg értékes legyen.”

Hamis!

Úgy élünk, mint a nem professzionális élsportolók. A versenysportban az ember hosszú éveken keresztül arra koncentrált, hogy a terhelést javítsa, hogy az atlétákat testileg fittebbé és erősebbé tegye. „Csak az a felismerés hozta a trend változását, hogy jól ki kell pihenni magunkat ahhoz, hogy nagyobb teljesítményt tudjunk nyújtani.”

A tény a következő: A teljes feszítettség a legmagasabb stressz hormon koncentráció vérben lévő jelenléte után az embernek 48-72 órás pihenésre van szüksége, a mentális megterhelés után akár 96 óra is lehet ez a szám. De mit teszünk mi, hétköznapi harcos atléták?

Úgy viselkedünk, mint az élsportolók. Feszegetjük a határainkat. De nem pihenjük ki magunkat ezután. Az átlagos normális napi megterhelés után nincs szükségünk rögtön két napos pihenőre. De kellenek a kis pihenő szigetek: „Vonuljon vissza céltudatosan legalább néhány percre, kapcsoljon ki és tegyen valamit saját magáért. Aki ilyen pillanatokat épít be a hétköznapjaiba, a legjobb úton halad, hogy megelőzze a stresszt.”

Hamis!

A szabadságot teljesen túlértékelik. "A pihenés szempontjából a szabadság hossza alárendelt szerepet játszik", mondja Christoph Eichhorn. A hétköznap egyébként is hamar utoléri az embert.  "Sokan néhány napi munka után úgy érzik magukat, mint a szabadság előtti feszültségben – néhányan már az első munkanap előtti estén."

Dr. Charlotte Fritz a Braunschweig-i egyetemről meg tudta mutatni, hogy a nyaralás alatti pihenés legkésőbb 4 hét után elmúlik. "Nem elég tehát, hogy várunk a következő nyaralásra", véli Eichhorn. "Meg kell találnunk az utakat, hogy a hétköznapokban is regenerálódjunk, és a legjobb, ha ezt naponta tesszük." Minél rendszeresebben tudjuk ezt megtenni, annál feszültség mentesebb lesz az életünk.

Hamis!

Minden feszültség nélkül meghalnánk az unalomtól. Kétféle stressz létezik.

Az egyik, amit disstressznek neveznek, rossz, beteggé tesz, feledékennyé és depresszióra hajlamossá.

A másik azonban, amit úgy hívnak, hogy Eustressz.

Még boldoggá is tehet. A pozitív törekvés is energiába kerül, de nem terheli a testet. Sőt, ellenkezőleg: motiválja. Az agyunk ilyenkor dopamint termel, ami egy boldogságdrog, mellyel testünk jutalmaz minket a fáradtságunkért. „Tehát, aki a megterheltség gondja miatt mindenféle fáradozást és bevetést elhanyagol, nem tesz jót magának” – állítja Eichhorn.

Akinek soha nem kell semmilyen kihívással megbirkóznia, például a munkájában, legalább 2,5-szeres a szívinfarktus rizikója, mint azoknak, akik nem unatkoznak, állítják a kutatók. Mert akinek semmitmondó hétköznapjai vannak, inkább hajlik az egészségtelen életmódra, gyakrabban eszik készételeket, mint hogy saját maga főzzön – mondják a kutatók a kutatási eredményeik alapján.

Hamis!

A szociális támogatás egy hatékony stresszvédő. Pont amikor a hétköznapok megint nagyon mozgalmasak, akkor kell a barátainkkal találkozót szervezni: közösen kávézni, élvezni a kávét vagy a teát, az élet dolgairól beszélgetni, kikapcsolni hagyni magunkat sodortatni az árral – ez mind segíti a pihenésünket. És mellékesen a hétköznapi problémák is megoldódnak.

"A kutatás is igazolja azt, amit már régóta tudunk: A megosztott szenvedés fél szenvedés, a megosztott öröm dupla öröm. És a pozitív érzések nem szükségtelen luxus – hanem nagyon jól kezelik a stresszt”.

Hamis!

Néha szükségünk van könnyű szórakozásra. Ha valaki minden este a TV előtt ül, mert semmi máshoz nincs kedve, nem fog pihenni. Ellenkezőleg: A TV stresszeli az agyunkat a sok információval, a sok képváltással és akadályozza a lazítást. De néha nincs is jobb, mint egy egész vasárnap délutánt azzal tölteni, hogy régi kedvenc sorozatunkat nézzük! „Néha-néha szükségünk van könnyű szórakozásra”. A pszichológusok ilyen tevékenységeknél eszképizmusról beszélnek és az a véleményük, hogy ezzel elmenekülünk a hétköznapok elől, kis időre kiszállunk a mókuskerékből. És ez jót tesz! Mert ezt abban a pillanatban szívesen tesszük – és ez egy jó módja a pihenésnek. Mert így csak saját magunkkal foglalkozunk. Csak az a fontos, hogy valamikor a kikapcsoló gombot megtaláljuk.

Hamis!

A semmittevés nem hoz automatikusan regenerációt. Egy stresszes nap után belül felpörögve érezzük magunkat, de egyidejűleg kimerültek vagyunk, nincs energiánk, semmihez sincs kedvünk. Az tűnik a legegyszerűbb megoldásnak, hogy bekapcsoljuk a TV-t és ledőlünk a heverőre. „Jobb lenne azonban, ha olyasmit csinálnánk, ami erőt ad nekünk. Sportoljunk például. A mozgás testi energiát emészt fel, de pszichikailag új erővel tölt fel.”

"Ezen kívül újra meg kell tanulnunk, hogy jobban hallgassunk magunkra – hogy kitaláljuk, mi tesz nekünk igazán jót." A szakértő azt ajánlja: "Ha elvesztette azt az érzékét, hogy mi tesz jót Önnek, akkor hagyja magát sodródni. Figyelje meg alaposan, mi tesz Önnek jót egy szabadnapon. Írja fel egy listára, és tegye ezeket.”

Hamis!

A kikapcsolás azt jelenti, hogy lazítás. A technikai vívmányoknak hátrányi vannak a hétköznapjainkban: Az állandó elérhetőség miatt összemosódik a határ a munka és a privát élet között. Vagy az az érzésünk, hogy elmulasztunk valami fontosat, ha nem nézzük óránként a mobilunkat. Így nem lehet kikapcsolni!

Mit tegyünk tehát: kapcsoljuk ki az összes készüléket? „Igen, legalább is néhány órára – különösen a szabadnapjainkon.” – tanácsolja Eichhorn. "Szabjon határokat: kb. délig megválaszolja az e-mailjeit, aztán kikapcsol mindent. "Tudatosan állítsa át magát a pihenésre.

Iktasson be mini szüneteket...

... FELÉBREDÉSNÉL:

figyelje tudatosan néhány percig a légzését, mielőtt felkel az ágyból. Nyújtózkodjon kiadósan. Ez tisztítja az elmét, mozgósítja az izmokat és az izületeket.

... A ZUHANY ALATT:

Hajmosásnál masszírozza meg az egész fejét és doboljon rajta az ujjvégeivel. Ez stimulálja a fejbőrt és az idegeket, felébreszti a szürkeállományt.

... AZ ÍRÓASZTLNÁL:

Minden új munkafolyamat előtt vegyen mély lélegzetet. Ragasszon a telefonra egy kis kék pontot. Ez emlékezteti arra, hogy forduljon egy kicsit magába, mielőtt felveszi a kagylót. Ez segíti a koncentrációját.

... HA MEGY:

Fókuszáljon mindig rövid ideig a lábára. Hogyan lép és hogyan érkezik. Ez megnyugtatja a lelket.

... DÉLUTÁNONKÉNT:

Utazzon el egy gyakorlattal a belsőjébe, a nyugalomba és a sötétségbe. Ehhez lazítson és üljön le, a mutató és a középső ujját tegye finoman a szemhéjára, a hüvelykujjával dugja be a fülét. A gyűrűs ujjának a végét tegye az orrcimpájára a kis ujjait pedig a felső ajkára. Lassan és mélyen lélegezzen. Kb 7 percig relaxáljon ebben a pozícióban.

... HAZAFELÉ:

Figyeljen a testtartására. Hogyan ül? Mint egy korty víz a kanyarban? Vagy egyenesen, laza vállakkal, mosolyogva, nem összekulcsolt kezekkel? A kikapcsoláshoz: csukja be a szemét és a szemgolyóival írjon le végtelen jeleket – egy fekvő 8-ast. Ez nyugalmat és világosságot hoz a gondolataiba. A munkában is lehet ezt a jelet használni kis szünetekre: egy tollal rajzolja le néhányszor a fekvő 8-ast, csak úgy, esetleg telefonálás közben. Az önfeledt rajzolás gondoskodik a gondolkodási szünetekről.

... ESTE:

Lazítson aromaterápiával. Illóolajok, mint például a levendula, csalán és neroli erősítik az idegeket, nyugtatnak, és jó kedvre derítenek. 2-3 csepp olajat tegyen egy illatosító lámpába és lélegezze be mélyen.

Teljes erőbedobással

Ezekkel a stratégiákkal könnyebb lesz Önnek energiát tankolni és így a stresszt megelőzni.

Döntő kérdéseket feltenni

Elemezze az élethelyzetét kérdések segítségével, mint például: Milyen hétköznapban vagyok? Hogy alakítsam a munkámat és hogyan tudnék a szabadságom alatt egy kicsit ellensúlyozni? Mi az, ami élénkítően hat rám?

"A legtöbb ember élményekkel pihen, amik ellentétet képeznek a hétköznapokhoz.”. Aki nap, mint nap aktákat tologat, egy kirándulással ki tud kapcsolódni. Akik minden nap sokat beszélnek, feltankolhatnak a tengerparton egyedül ülve és egy könyvet olvasva. Kérdezze meg magától: Mit tud tenni, hogy jobban érezze magát a hétköznapokban? Mi segít Önnek, hogy megbirkózzon a privát és munkahelyi kihívásokkal?

És, búcsúzzon el a tökéletességtől.

Rituálét a lazításhoz használni

Az amerikai kutató Donald Woods azt tanácsolja, hogy az átmeneteket, mint például a hazaút, kössük össze egy mini cselekvéssel. Ez lehet egy pillantás az égre, egy rövid befelé fordulás. Csukjuk be a szemünket, vagy vegyünk mély lélegzetet. Ez segít, hogy elválasszuk a jelent, a jövőt, és a múltat. A hatása: a munkát az ajtón kívül hagyjuk.

Menjünk többet a szabadba!

Szabadság vagy hétvége? 

A szabadidőt ne otthon töltsük el. Mert ott mindig találunk valami házi munkát, ahelyett, hogy pihennénk. Nem kell egyből Mallorca-ra repülni – néhány nap a Balatonnál, egy állatkerti séta, vagy elmenni a parkba, szintén pihenést jelent.

Tervezzük meg jól a szabadidőnket

Gyakran spontán tervezzük a szabadnapjainkat, ha ez összeegyeztethető a munkánkkal. „Akkor fennáll a veszélye annak, hogy nem akarunk aktívak lenni”. Jobb, ha elővesszük a naptárunkat, és beleírjuk a szabadnapjainkat a következő 3 hónapra. Tervezzünk programokat is ezekre a napokra. A pihenésre legjobb, ha vegyesen választunk lazítást és aktivitást, például menjünk el először úszni utána pedig egy masszázsra. 


Megosztás


  • Rendszeresen megmutatnád írásaidat ebben a témában nagyközönség előtt? Küldj nekünk egy mintát és elérhetőséget. Kapcsolat

  • Online hirdetnél, de nem tudod hol és hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és küld el weboldaladat! Médiaajánlat